مطالب آموزشی
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
سن مناسب برای عمل جراحی زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی یک عمل شایع و پرطرفدار در کشور ما است. امروزه بسیاری از افراد برای داشتن بینی با فرم دلخواه، تن به این عمل زیبایی می دهند؛ البته در برخی از موارد ممکن است که این عمل برای رفع مشکلات تنفسی و یا پولیپ استفاده شود و جنبه درمانی نیز داشته باشد.

در هر حال برای انجام این عمل، فرد باید در بازه سنی مناسبی باشد تا بتواند نتیجه خوبی از عمل زیبایی خود بگیرد. برخی از فرزندان در سنین نوجوانی برای انجام این عمل پافشاری می کنند که این ممکن است جنبه مشکلات روحی و روانی داشته باشد.

والدین باید با آگاهی کافی از سن مناسب عمل، فرزندان خود را قانع کنند که هر سنی برای انجام عمل زیبایی بینی مناسب نیست و ممکن است که عوارض و مشکلات خطرناکی ایجاد شود.

برای اینکه با سن مناسب عمل رینوپلاستی آشنا شوید، توصیه می کنیم که این مقاله را حتما بخوانید.

 

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی یک عمل برای تغییر ساختار بینی است. معمولا در این عمل زیبایی قسمت پایینی بینی شکافته شده و تغییرات لازم در پره بینی، غضروف، شکل و فرم استخوان بینی انجام می شود.

از طرفی این عمل می تواند برای درمان پولیپ و رفع مشکلات تنفسی موثر باشد. در این حالت، جراح استخوان تقسیم کننده داخلی بینی و غضروف آن را صاف می کند تا بیمار بتواند به راحتی نفس بکشد.

معمولا این عمل زیبایی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و برای درمان مشکلات زیر به کار می رود:

 • بینی بزرگ
 • بینی قوزدار
 • بینی با نوک افتاده و یا کم بودن زاویه بین بینی و لب
 • پهن بودن بینی
 • بینی با سوراخ های بزرگ
 • بینی با نوک جعبه ای شکل
 • فاصله زیاد بین نوک بینی تا صورت
 • مشکلات تیغه بینی و غیر قرینه بودن دو طرف آن
 • دو شاخه بودن نوک بینی
 • دماغ زین اسبی که بر اثر ضربه یا جراحی انحراف بینی ایجاد شده است.
 • بدفرمی های بعد از عمل های قبلی

حداقل سن برای عمل زیبایی بینی

حداقل سن عمل رینوپلاستی در دختران 16 و در پسران 18 سال است؛ زیرا رسیدن به سن بلوغ در هر فرد متفاوت است و دختران زودتر پروسه رشد را طی می کنند. از طرفی برای انجام این عمل باید رشد غضروف های بینی متوقف شده باشد تا فرد بتواند اقدام به این عمل زیبایی کند.

بنابراین افرادی که سنین پایین تر از این دارند، بهتر است منتظر بمانند تا به سن قانونی عمل بینی برسند.

حداقل سن برای عمل زیبایی بینی

حداکثر سن برای عمل زیبایی بینی

معمولا پوست افراد از یک سنی به بعد دیگر خاصیت کشسانی و ارتجاعی خود را از دست می دهد و جراح نمی تواند در فرم بینی یا بالای نوک بینی تغییرات لازم را به درستی انجام دهد.

بنابراین حداکثر سن برای انجام این عمل را 45 سال تعیین کرده اند؛ زیرا بعد از 45 سالگی پوست دچار افتادگی و کاهش قدرت کشش می شود؛ همچنین این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و افرادی که بالای 45 سال دارند، ممکن است به دلیل بیماری ها و مشکلات جسمانی عوارض زیادی را تجربه کنند.

بهترین سن برای انجام عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی

در عمل های زیبایی، هر فرد باید به دور از احساسات و هیجانات با واقع بینی تن به عمل دهد. در واقع او باید انتظارات واقعی داشته باشد. در عمل رینوپلاستی نیز که تقریبا یک عمل تهاجمی است، بلوغ فکری فرد بسیار مهم است.

جراحان زیبایی سنین بین 20 الی 30 سال را بهترین سن برای انجام عمل رینوپلاستی یا زیبایی بینی می دانند؛ زیرا در این سن فرد به بلوغ کامل فکری و جسمی رسیده است.

مورد بعدی اینکه اگر در سنین پایین تر اقدام به عمل کند، ممکن است که عمل بر رشد صورت تاثیر مخرب بگذارد و چهره حالت طبیعی و نرمال خود را از دست بدهد.

مزایا و معایب عمل زیبایی بینی در شروع سن عمل

افرادی که در سنین قانونی عمل زیبایی بینی (دختران 16 ساله و پسران 18 ساله) هستند، در صورتی که بخواهند عمل زیبایی بینی انجام دهند، از شانس های زیادی بهره مند می شوند. مثلا:

 • روند بهبودی بعد از عمل خیلی سریع تر اتفاق می افتد.
 • زودتر به ظاهری زیبا می رسند و اعتماد به نفس بالاتری خواهند داشت.
 • مزایا و معایب عمل زیبایی بینی در شروع سن عمل

اما عمل در این سنین معایبی نیز دارد و آن این است که:

 • نوجوانی سن حساسی است و در این سن تغییرات هورمونی خاصی انجام می شود. ممکن است که فرد لحظه ای تصمیم بگیرد و بعد از تصمیم خود پشیمان شود.
 • ممکن است که نوجوان هیچ درکی از عوارض عمل نداشته باشد و خود را برای عوارض بعد از عمل آماده نکند.

بنابراین نتیجه می گیریم، گرچه شروع عمل زیبایی بینی از 16 سالگی برای دختران و 18 سالگی برای پسران در نظر گرفته شده است؛ اما بهترین سن زمانی است که فرد کاملا برای انجام عمل آماده باشد و از روی عقل تصمیم بگیرد.

سخن آخر

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی یکی از عمل های پرطرفدار زیبایی است که برای فرم دهی به بینی و رفع مشکلات تنفسی انجام می شود. حداقل سن مناسب این عمل زیبایی، از وقتی است که فرد به رشد کامل رسیده باشد؛ بنابراین برای پسران شروع این عمل از 18 سالگی و برای دختران از 16 سالگی خواهد بود.

حداکثر سن نیز برای افراد 45 سال است؛ زیرا بعد از آن پوست دیگر حالت کشسانی مناسبی ندارد و علاوه بر اینکه کار برای جراح سخت تر می شود، بیمار نیز با عوارض بیشتری روبرو خواهد شد.

بهترین دکتر عمل بینی در تهران سن مناسب عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی را بین 20 الی 30 سال در نظر گرفته اند. در صورتی که بخواهید درباره این عمل زیبایی اطلاعات بیشتری کسب کنید، سایر مقالات ما در این سایت را حتما مطالعه کنید.

سوالات متداول

علامت سوال آیا عمل زیبایی بینی بر روی افراد بالای 45 سال انجام نمی شود؟

عمل زیبایی بینی ممکن است که در افراد بالای 45 سال نیز انجام شود؛ اما شاید نتیجه عمل یک فرد 45 ساله به اندازه نتیجه عمل یک فرد 30 ساله زیبا و رضایت بخش نباشد یا اینکه بیمار دوره نقاهت طولانی تری را سپری کند.

علامت سوال چرا نباید عمل زیبایی بینی را قبل از 18 سالگی انجام داد؟

در سنین زیر 18 سال، فرد در حال رشد است و هنوز بینی و صورت به رشد کامل خود نرسیده اند؛ بنابراین با انجام عمل ممکن است که این عمل بر رشد صورت تاثیر منفی گذاشته و فرد چهره غیرطبیعی و نازیبا داشته باشد.

نام دارنده سایت

سالن زیبایی در اصفهان

سالن زیبایی سپاهان شهر


ارائه بهترین خدمات زیبایی در سالن زیبایی در سپاهان شهر (سالن زیبایی شهلا) با رعایت پروتکل های بهداشتی با استفاده از بهترین متریال و قیمت بسیار مناسب

فقط تماس بگیرید پیام پاسخ گو نیستم

 

09135631509 ⁩:جهت مراجعه حضوری وقت قبلی بگیرید، شماره تماس رزور نوبتبهترین کلینیک عمل زیبایی تهران
کلینیک زیبایی ولیعصر تهران

 بهترین جراح پیکرتراشی خانم در تهران

جراحی زیبایی شکم در تهران

جراحی بلفاروپلاستی تهران

هزینه عمل های زیبایی


سالن زیبایی در اصفهان

دندانپزشکی زیبایی در اصفهان

لمینت دندان در اصفهان

ایمپلنت دندان در اصفهان

فقط تماس بگیرید پیام پاسخ گو نیستم

تلفن: 09135631509

فرم ورود

فرم ثبت نام

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.